مکیدن انگشت شست

بسیاری از والدین از مکیدن انگشت شست کودکشان ناراضی هستند زیرا به نظرشان این عادت غلط مننجر به بروز بیماری هایی در کودکشان می باشد. برخی از این گفته صحیح می باشد اما مکیدن انگشت شست انقدرها هم بد نیست.

مکیدن انگشت شست

مکیدن انگشت شست
مکیدن انگشت برای نوزادان تجربه‌ای لذت‌بخش و جدا از مکیدن شیر است که به آرام کردنشان نیز کمک می‌کند. از این عادت گاهی با اصطلاح “مکیدن غیرتغذیه‌ای” نیز یاد می‌شود. برخی نوزادانی را که انگشت خود را نمی‌خورند، می‌توان با استفاده از پستانک آرام یا هیجان‌زده کرد و خواباند. کودکانی که انگشت خود را می‌مکند، می‌توانند نیاز خود به مکیدن را از همان سنین پایین برآورده کنند. این کودکان راحت‌تر به خواب می‌روند، شب‌ها خود را می‌خوابانند و شب‌ها بسیار زودتر از نوزادانی به خواب می‌روند که عادت ندارند.

اما اگر کودک عادت مکیدن انگشتان را به موقع ترک نکند، این عادت تغییراتی دائمی را در شکل فک، بایت و دندان‌ها ایجاد می‌کند و مشکلات گفتاری نیز بروز می‌یابد. در واقع بسیاری از این کودکان به گفتاردرمانی نیز نیاز پیدا می‌کنند. مکیدن انگشت شست و بقیه انگشتان عادتی طبیعی در دوران نوزادی است که به آرام شدن نوزاد کمک می‌کند، اما پس از 3 سالگی باید کنار گذاشته شود.

مکیدن انگشت شست در دراز مدت باعث نامرتبی دندان‌ها می‌شود و دندان‌ها را به سمت بیرون حرکت می‌دهد. این اختلال معمولاً پس از کنار گذاشتن عادت خود به خود اصلاح می‌شود. اما اگر برای مدتی طولانی ادامه داشته باشد، احتمال این که اصلاح عارضه به درمان نیاز پیدا کند، بیشتر می‌شود.
مشکلات گفتاری ناشی از مکیدن انگشت شست دشواری در گفتن آواهای T و D، نوک زبانی حرف زدن و بیرون آمدن زبان از دهان هنگام حرف زدن را شامل می‌شود.

چه زمانی درمان ضروری می‌شود؟
چنانچه کودک پس از 4 سالگی به شدت و به طور مرتب به مکیدن انگشت ادامه دهد. پینه روی انگشت شست یکی از نشانه‌های مکیدن شدید است.
بروز مشکلات گفتاری یا دندانی در اثر مکیدن انگشت شست
احساس خجالت کودک یا تمسخر اطرافیان به دلیل مکیدن انگشت شست

روش‌های درمان
از یادآورهای ملایم استفاده کنید. اگر فرزندتان انگشتش را بدون فکر کردن می‌مکد و این کار را برای جلب توجه انجام نمی‌دهد، با ملایمت از او بخواهید که این کار را نکند. به کودک اخم نکنید و چشم غره نروید، کودک را دعوا یا تحقیر نکنید. همچنین می‌توانید برای این که کودک در جمع کوچک نشود، از یک علامت رمزی مخصوص، برای مثال حرکت دادن دست، استفاده کنید.
دستکش دست کودک کنید یا انگشت شست‌اش را با نوار چسب یا پارچه بپوشانید تا به کودک یادآوری کند که نباید انگشت‌اش را بمکد.
ماده بدمزه‌ای را روی انگشت شست بزنید تا کودک لذتی از مکیدن انگشت نبرد. محصولاتی برای این کار تولید شده است، اما بسیاری از والدین با استفاده از سرکه نیز به موفقیت رسیده‌اند.

Nipit Hand Stopper: این وسیله در اصل نوع پیشرفته‌تری از باند کشی است که اجازه نمی‌دهد آرنج آن‌قدر خم شود که کودک بتواند انگشت را به دهان ببرد.
دندانپزشک استفاده از گارد دهانی مخصوص یا وسایل دیگر را در بعضی شرایط توصیه می‌کند.
زمان‌هایی را که کودک گرایش به مکیدن انگشت پیدا می‌کند، پیدا کنید.
بستن آرنج با باند کشی
اگر دیگر هیچ راهی به نظرتان نمی‌رسد، سعی کنید متوجه شوید که آیا فرزندتان از موضوعی مضطرب است یا خیر. تمام روز فرزندتان را تشویق به کنار گذاشتن این عادت کنید. تقویت مثبت را از یاد نبرید.
اگر کاملاً مستاصل شدید و مشکلات گفتاری یا دندانی نیز در فرزندتان بروز یافت، بهتر است به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا درمان لازم با وسایلی مانند بریس ثابت سقف دهان انجام شود.

ارسال نظر

Warning: Undefined variable $req in /home/honarfa/domains/honarfa.ir/public_html/wp-content/themes/honarfa/comments-form.php on line 24
/>
Warning: Undefined variable $req in /home/honarfa/domains/honarfa.ir/public_html/wp-content/themes/honarfa/comments-form.php on line 31
/>