طرز تهیه بروک مارپیچی

بروک مارپیچی یک غذای خوشمزه ترکیه ای می باشد که با خمیر یوفکا و پوره سیب زمینی تهیه می شود و به صورت مارپیچ پیچیده می شود و سرو می شود.

بروک مارپیچی

مواد لازم برای بورک مارپیچی
روغن زیتون 2 قاشق غذاخوری
پیاز بزرگ خرد شده 2 عدد
سیب زمینی آبپز 750 گرم
فلفل قرمز 2 قاشق چایخوری
نمک و فلفل به مقدار کافی
خمیر یوفکا 5 یا 10 ورقه بزرگ (بسته به ضخامت)
برای نرم کردن خمیر:
تخم مرغ 1 عدد
ماست 4 قاشق غذاخوری
روغن 3 قاشق غذاخوری
آب
زرده تخم مرغ 2 عدد برای روی بورک
روغن برای چرب کردن تابه

طرز تهیه بروک مارپیچی:

ابتدا روغن زیتون را در تابه ای بریزید و آن را روی شعله قرار دهید تا داغ شود. پیازهای خرد شده را در تابه تفت بدهید تا پخته شوند ولی اجازه ندهید بیش از حد سرخ شوند.

سیب زمینی­های پخته را پوست بکنید و پوره کنید. سپس، پیاز سرخ شده، فلفل قرمز، نمک و فلفل را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید.فر را با دمای 180 درجه سانتیگراد روشن کنید و بگذارید گرم شود. قالب گرد مورد نظر را نیز با اندکی روغن چرب کنید و کنار بگذارید. می­توانید از قالب آلومینیومی یک بار مصرف استفاده کنید.

مواد لازم برای نرم کردن خمیر بورک مارپیچی ، یعنی 1 عدد تخم مرغ، ماست و روغن را در کاسه کوچکی بریزید و خوب هم بزنید. کمی آب (ولرم) اضافه کنید تا مخلوط رقیق شود و به راحتی روی خمیر مالیده شود. حدود دو قاشق آب کافی است.

یک ورقه خمیر یوفکا را روی سطح کار قرار دهید. اگر خمیر خیلی نازک است، دو عدد خمیر را روی هم قرار دهید. حال با یک قلمو کمی از مخلوط ماست را روی خمیر بمالید. بیش از حد خمیر را خیس نکنید، فقط در حدی که خمیر شما مرطوب شود.

روی لبه درازتر خمیر یک ردیف از مخلوط سیب زمینی و پیاز را بریزید. این کار را با ریختن چند قاشق از مخلوط پشت سر هم انجام دهید.

سپس خمیر را دور مواد بپیچید و رول کنید. اگر لبه­ های خمیر خالی ماندند، آن بخش­ها را برش بزنید.

با رول تهیه شده یک مارپیچ درست کنید و آن را به آرامی به وسط قالب چرب شده منتقل کنید.

با خمیرها و مواد باقیمانده مجدداً رول درست کنید و آنها را در ادامه مارپیچ قبلی قرار دهید تا مارپیچ کل ظرف قالب را بپوشاند.

دو عدد زرده تخم مرغ را خوب هم بزنید و آن را روی سطح بورک بمالید. حتماً روی کناره­های رول هم تخم مرغ بمالید. این باعث می­شود رول­ها به هم بچسبند. سپس قالب را به مدت 45 دقیقه در فر قرار دهید تا سطح بورک طلایی شود.

نکته: بورک سیب زمینی بهترین کیفیت را چند دقیقه بعد از خارج شدن از فر دارد. اما می­توانید آن را تا دو سه روز در ظرف در بسته در دمای اتاق نگه دارید.

ارسال نظر

Warning: Undefined variable $req in /home/honarfa/domains/honarfa.ir/public_html/wp-content/themes/honarfa/comments-form.php on line 24
/>
Warning: Undefined variable $req in /home/honarfa/domains/honarfa.ir/public_html/wp-content/themes/honarfa/comments-form.php on line 31
/>