درمان شب ادراری کودکان

شب ادراری یک مشکل نسبتا شایع در بین کودکان می باشد که به علل فراوانی بستگی دارد ما در اینجا به چند راه حل برای این مشکل می پردازیم.

شب ادراری کودکان

سرکه سیب به بدن کمک می‌کند تا PH آن را کنترل کند. البته این ماده یک سم زدای قوی و درمانی برای یبوست نیز است. والدین می‌توانند از این ماده برای درمان شب ادراری کودکان نیز بهره ببرند. فقط کافی‌ست دو قاشق چای خوری سرکه سیب را درون یک لیوان آب بریزید و در اختیار کودک خود قرار دهید.

شب ادراری یک مشکل بسیار رایج در میان نوزادان و کودکان کم سن و سال است. این فرایند کاملا ناخودآگاه و در هنگام خواب رخ می‌دهد. هر چند وجود چنین مشکلی می‌تواند بسیار ناامیدکننده و سخت باشد، اما شب ادارای در بین کودکان زیر ۶ سال می‌تواند کاملا عادی باشد.

البته شب ادراری در بین کودکان بالای ۶ سال می‌تواند کمی نگران کننده باشد. از این رو والدین باید به فکر درمان این معضل باشند. نباید کودکانی که شب ادراری دارند را سرزنش کرد؛ چرا که این مورد به عواملی چون کوچک بودن مثانه (چرا که رشد کامل مثانه کمی دیر‌تر از رشد خود کودک در آن سن کم است)، تجمع بیش از حد ادرار، عفونت دستگاه تناسلی و حتی مجاری ادراری، استرس، یبوست مزمن و عدم تعادل هورمون‌های بدن اشاره کرد.

۸ درمان خانگی برای جلوگیری از شب ادراری کودکان

جالب است بدانید که برخی از کودکان دارای خواب عمیقی هستند. از این رو هشدار‌های ارسال شده از پر بودن مثانه را حس نمی‌کنند. در نتیجه وقتی ظرفیت مثانه بیش از اندازه پر می‌شود، دچار شب ادراری می‌شوند. اما دیده شده که مشکل شب ادراری می‌تواند ناشی از مشکلات وراثتی باشد. چرا که در خانه‌هایی که کودکانشان به شب ادرای مبتلا هستند، این مورد ممکن است برای نوزاد کوچک‌تر نیز وجود داشته باشد. از این رو اگر والدین دارای کودکی هستند که دچار شب ادراری است، باید مراقبت بیشتری در مورد کودکان آینده خودد داشته باشند تا آنان کمتر با مشکل شب ادراری روبه‌رو شوند. خوشبختانه برخی مواد طبیعی وجود دارند که تا حدودی می‌توانند این مشکل کودکان را حل کنند. در ادامه این مطلب شما را با ۸ ماده غذایی آشنا می‌کنیم تا با خوراندن آن‌ها به کودکان خود، آن‌ها را از مشکلات شب ادراری دور نگاه دارید.

۱. دارچین

دارچین یکی از ساده‌ترین دارو‌های خانگی برای کودکتان است تا آن‌ها خواب راحت و سبکی را تجربه کنند و در صورت پر شدن مثانه‌شان در طول شب بیدار شده تا دچار شب ادراری نشوند. اعتقاد محققین بر این است که دارچین با توجه به طبع گرمی که دارد، می‌تواند مراقب خوبی برای بدن به شمار آید. شما می‌توانید به کودک خود به صورت روزانه یک وعده دارچین بخورانید. البته این کار را می‌توانید با مزه دار کردن نوشیدنی‌ها و دیگر غذا‌ها با دارچین انجام دهید. یک روش موثر برای خوراندن دارچین به کودکان این است که شما آن را به همراه مقداری شیرین کننده طبیعی روی نان بمالید و پس از برشته شدن به عنوان صبحانه در اختیار کودک خود قرار دهید تا با خوردن آن به مرور زمان از مشکلات ناشی از شب ادراری خلاص شود.

۲. آمُله، انگور فرنگی هندی (Indian Gooseberry)

انگور فرنگی با توجه به خواصی که دارد، می‌تواند یک درمانگر طبیعی برای شب ادراری کودکان باشد. شما برای اینکه بتوانید این ماده را در اختیار کودک خود قرار دهید، ابتدا مقداری از آن را خرد کرده و به همراه عسل و یک قاشق چای خوری زرد چوبه مخلوط کنید و هر روز صبح به میزان یک قاشق غذای خوردی به فرزند خود بخورانید تا وی با مصرف آن به مرور زمان از شب ادراری فاصله بگیرد. البته شما می‌توانید انگور فرنگی را به همراه مقداری فلفل سیاه مخلوط کرده و به هراه غذا در اختیار کودک خود قرار دهید.

۳. ماساژ

ماساژ دادن نیز می‌تواند یک روش موثر برای درمان شب ادرارای کودکان باشد. برای این کار ابتدا مقداری روغن زیتون را گرم کنید، سپس وقتی مطمئن شدید که دمای آن قابل تحمل است، آن را روی کف دست خود بمالید و پس از این مرحله با کف دست آغشته به روغن زیتون شکم کودک خود را به آرامی برای چند دقیقه ماساژ دهید. اگر شما بتوانید به صورت روزانه و مرتب این دستور‌العمل را روی کودک خود پیاده کنید، پس از چند مدت آثار درمانی آن‌ را مشاهده خواهید کرد. البته برخی از طریق ماساژدادن سر با استفاده از روغن زیتون مانع از ریزش مو نیز می‌شوند. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان در هنگام ماساژ دادن شکم کودک فشاری بر وی وارد نکنید. در ضمن وقتی که می‌خواهید روغن گرم شده را درست کنید، احتیاط را کاملا رعایت کنید. چرا که روغن داغ می‌تواند بسیار خطرناک باشد. از این رو در هنگام استفاده از آن موارد ایمنی را کاملا جدی بگیرید.

۴. کرنبری (Cranberry)

آب کرنبری با توجه به خواص درمانی که دارد برای درمان دستگاه مثانه و مجاری ادراری بسیار مناسب است. از این رو مصرف این میوه برای کودکان مبتلا به شب ادراری توصیه می‌شود. اگر چه توصیه می‌شود از مصرف مایعات قبل از خواب صرف نظر شود. چرا که این مایعات می‌توانند تشدید کننده شب اداری در کودکان باشند. اما توصیه می‌شود که یک ساعت قبل از خواب حتما به کودکی که دچار شب ادراری می‌شود، به مقدار یک قاشق غذا خوری آب کرنبری خورانده شود. والدین باید این پرسه را تا چند هفته تکرار کنند تا مزایای بهداشتی آن مشخص شود. اگر احساس می‌کنید که شب ادراری فرزندتان به خاطر عفونت مجاری ادارای است، سعی کنید روزانه نیم فنجان آب کرنبری را در سه قسمت مساوی تقسم کرده و در سه وعده به کودک خود بدهید.

۵. گردو و کشمش

گردو و کشمش نیز می‌تواند برای کاهش فرکانس در خوابیدن مورد استفاده قرار گیرند. همان طور که می‌دانید بسیاری کودکان از خوردن کشمش و گردو لذت می‌برند. از این رو شما مشکلی برای خوراندن این مواد به کودکان ندارید و به راحتی می‌توانید با یک درخواست ساده این مواد را در اختیار کودکان قرار دهید. یک ایده مصرف گردو و کشمش این است که والدین می‌توانند دو عدد گردو را به همراه ۵ عدد کشمش البته قبل از خواب در اختیار کودک خود قرار دهند تا وی با مصرف آن‌ها بتواند از مزایای بهداشتی و درمانی آن‌ها برخوردار شود. توصیه می‌شود در چنین شرایطی والدین حتما کنار فرزند خود باشند که آیا وی تمام گردو و کشمش‌هایی که در اخیتارش قرار داده‌اید را می‌خورد یا نه. والدین می‌توانند این کار را تا چند هفته ادامه دهند. البته اگر از مزایای درمانی آن مطمئن شدید، این کار را ادامه دهید، در غیر این‌صورت حتما با پزشک کودکتان مشورت داشته باشید.

۶. انجام تمریناتی برای تقویت مثانه

برخی تمرینات ورزش به مثانه این امکان را می‌دهد تا علاوه بر بالا رفتن تحمل دارای ظرفیت بیشتری نیز شود. از این رو شما با تمرین دادن اصولی کودکان می‌توانید عمل شب ادراری را در آن‌ها کنترل کنید. گفته می‌شود که انجام تمرینات برای تقویت عضلات درگیر با مثانه می‌تواند توانایی آن را برای نگهداشتن ادرار بیشتر کند. از این رو کودک توانایی بیشتری برای کنترل خود در طول خواب خواهد داشت. والدین می‌توانند از کودک خود بخواهند تا با انجام حرکاتی که باعث درگیر شدن عضلات لگن می‌شود، به صورتی باعث تقویت مثانه نیز شوند. البته والدین می‌توانند از کودک خود بخواهند به مدت ۱۰ تانیه در حالتی بماند که به عضلات لگنش فشار بیاید و سپس چند ثانیه به او استراحت دهند. البته اگر می‌خواهید این کار کاملا تاثیر گذار باشد، باید کودک در هر روز سه بار این کار را انجام دهد. البته تمرین باید به صورتی باشد که کودک بتواند حرکت مورد نظر را تا ۱۰ بار تکرار کند.

یک روش که می‌تواند در پاره‌ای از اوقات موثر باشد؛ این است که به محض اینکه کودک احساس کرد باید به دستشویی برود، وی را به حمام ببرید و از او بخواهید چند دقیقه ادرار خود را نگه دارد. این عمل در دراز مدت به آن‌ها کمک می‌کند تا توانایی بیشتری برای نگه داشتن ادرار داشته باشد. البته طبق نظر پزشکان این روش کار درست و مناسبی نیست. چرا که با نگه داشتن ادرار ممکن است، موارد عفونت زا مثل باکتری‌ها تجمع بیشتری درون مثانه و یا مجاری ادراری داشته باشند. از این رو این عمل خود می‌تواند مشکلات به مراتب بزرگ‌تری از شب ادراری برای کودکان ایجاد کند.

۷. عسل

یکی دیگر از مواد غذایی مفید برای اینه باعث شود تا کودکان راحت و زود از خواب بیدار شوند، خوردن عسل طبیعی است. از این روی توصیه می‌شود به کودکان عسل بخورانید. از آن‌جایی که عسل دارای طعم شیرین و جذابی است؛ بسیاری از کودکان از خوردنش لذت نیز می‌برند و این امر می‌تواند کار را برای والدین بسیار آسان کند. والدین باید توجه داشته باشند تا عسل طبیعی را در اختیار کودکان خود قرار دهند.

۸. سرکه سیب

سرکه سیب به بدن کمک می‌کند تا PH آن را کنترل کند. البته این ماده یک سم زدای قوی و درمانی برای یبوست نیز است. والدین می‌توانند از این ماده برای درمان شب ادراری کودکان نیز بهره ببرند. فقط کافی‌ست دو قاشق چای خوری سرکه سیب را درون یک لیوان آب بریزید و در اختیار کودک خود قرار دهید. البته شما می‌توانید برای طعم دار کردن این محلول کمی به آن عسل طبیعی اضافه کنید و با توجه به توانایی کودک خود مقداری از این مایع را در اختیار فرزند خود قرار دهید.

نکات اضافی

به هیچ عنوان با کودکی که شب ادراری دارد، بد برخورد نکنید. چرا که استرس و اضطراب ایجاد شده می‌تواند اوضاع فرزنتان را بدتر کند. در چنین شرایطی کلمات محبت آمیز به مراتب می‌تواند تاثیر گذار‌تر باشد؛ چرا که این امر اصلا در اختیار کودکان نیست.

  • قبل از رفتن به تخت خواب فرزندتان را تشویق کنید تا مثانه خود را خالی کند.
  • کودک را تشویق کنید که مایعات بیشتری در صبح و بعد از ظهر بنوشید، اما مصرف مایعات در شب را محدود کنید.
  • اجتناب از مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار حتی شکلات داغ، چرا که این مواد باعث تحریک مثانه می‌شوند.

ارسال نظر

Warning: Undefined variable $req in /home/honarfa/domains/honarfa.ir/public_html/wp-content/themes/honarfa/comments-form.php on line 24
/>
Warning: Undefined variable $req in /home/honarfa/domains/honarfa.ir/public_html/wp-content/themes/honarfa/comments-form.php on line 31
/>