توسعه حواس پنج گانه کودک

توسعه حواس پنج گانه کودک راهی مطمئن برای این است که شما از همین حالا پایه های یک آینده موفق و درخشان را برای فرزندتان رقم بزنید و به او کمک کنید.

توسعه حواس پنج گانه کودک

تقویت حس لامسه در نوزادان
آغوش گرم و مهربان مادر می‌تواند احساس امنیت، عشق و دوست داشتن را به کودک منتقل کند. همچنین بغل کردن مادرانه می‌تواند به رشد و تقویت عضلات فرزند دلبندتان هم کمک کند. پزشکان توصیه می‌کنند تماس پوست به پوست مادر با نوزاد زودرس در رشد سریع‌تر او موثر است. همچنین چسباندن نوزاد به بدن به ایجاد یک پیوند عاطفی قوی بین مادر و کودک کمک می‌کند.همچنین یک ماساژ ملایم یا دوبار در هفته به شادابی و خواب راحت نوزاد کمک می‌کند.

تقویت حس شنوایی در نوزادان و توسعه حواس پنج گانه کودک
توانایی شنیدن یک نوزاد دقیقا از درون شکم مادر شروع می‌شود. در ماه‌های اول پس از تولد نوزاد شما به صداهای آشنا در اطرافش مانند صدای اعضای خانواده مانند پدر و مادر، پدربزرگ و مادربزرگ و افرادی که زیاد در اطراف نوزاد هستند ارتباط برقرار می‌کند.

شما باید بیشتر با نوزاد خود صحبت کنید تا به این وسیله هم حس شنوایی او را تقویت کنید، هم مهارت‌های کلامی او را پرورش دهید و هم مغز او را فعال‌تر کنید. شاید فکر کنید حرف زدن با کودکی که نمی‌تواند شما را درک کند احمقانه است، با این وجود ارتباط برقرار کردن با نوزاد برای یادگیری زبان مهم است حتی اگر کودک در جواب تنها از خودش صدا در بیاورد.

همچنین می‌توانید هنگام خواب برای نوزاد کتاب بخوانید یا برای آرام شدن او آواز یا لالایی بخوانید. همه‌ی این صداها در حافظه او ذخیره خواهند شد تا در آینده استفاده شوند.

تقویت حس بینایی در نوزادان و توسعه حواس پنج گانه کودک
نوزادان هنگام تولد قدرت بینایی ضعیفی دارند اما به تدریج و با گذشت چند روز بهتر و بهتر می‌شود. نوزادان طی ۲۴ ساعت پس از تولد با چهره پدر و مادر خود آشنا می‌شوند و در ماه دوم کودک معمولا می‌تواند تفاوت بین رنگ‌ها را تشخیص دهد. در سن ۶ ماهگی نوزاد می‌تواند سایه‌ها، اندازه‌ها را تشخیص دهد و در سن ۱ سالگی حس بینایی کودک تقریبا به طور کامل پرورش می‌یابد.

شما می‌توانید با کمک اسباب بازی‌هایی با رنگ‌های متضاد مانند بلوک‌های خانه سازی (لگو) به تقویت بینایی کودک خود کمک کنید. اسباب بازی‌های دیگر که دارای اشکال و اندازه‌های مختلف هستند نیز در بهبود قدرت چشم کودک کمک می‌کنند.

با تقویت توام حواس شنوایی و بینایی یک کودک قادر خواهد بود احساسات مختلف را به نسبت به دیگران بروز دهد. شما این رفتار را به تدریج و با گذر زمان متوجه خواهید شد.

تقویت حس چشایی و بویایی در نوزادان و توسعه حواس پنج گانه کودک
جوانه‌های چشایی موجود در زبان نوزاد بلافاصله پس از تولد قادر است مزه‌های شیرینی، تلخی و شوری را از هم تشخیص دهد، اما حساسیت او نسبت به مزه شوری بعد از سن ۵ ماهگی آغاز خواهد شد. حس بویایی نوزاد هم بعد از زایمان شروع به توسعه می‌کند و نوزاد می‌تواند بوی مادر خود را در هفته اول پس از تولد تشخیص دهد. البته شما کار زیادی نمی‌توانید برای تقویت حس بویایی کودک انجام دهید. فقط می‌توانید لذت بردن کودک را پس از استشمام رایحه میوه‌ای و ناراحتی از شنیدن بوی بد را در چهره او مشاهده کنید.

ارسال نظر

Warning: Undefined variable $req in /home/honarfa/domains/honarfa.ir/public_html/wp-content/themes/honarfa/comments-form.php on line 24
/>
Warning: Undefined variable $req in /home/honarfa/domains/honarfa.ir/public_html/wp-content/themes/honarfa/comments-form.php on line 31
/>