بیماری کج گردنی در کودکان

بیماری کج گردنی زمانی قابل تشخیص است که سر کودک به سمت مخالف چرخیده می شود . این بیماری دردناک نیست و معمولا بعد از تولد نمود پیدا می کند.

بیماری کج گردنی

علل تورتیکولی (کج گردنی) نوزادان

کج گردنی ممکن است به دلایل بسیاری اتفاق بیفتد. در برخی موارد علت روشن نیست اما شایع ترین علل عبارتند از:

صدمه ناشی از تولد کودک با دستگاه وکیوم
جراحات ناشی از انبر جراحی
بیرون کشیدن نوزاد به شکل نامناسب و با زور توسط پزشک در حین زایمان
عدم تعادل ستون فقرات در رحم
تولد غیر طبیعی
گردن کجی اکتسابی می تواند به دلایل زیر باشد:

التهاب لوزه
تومورها
حوادثی مانند سقوط از مکان های بلند
سندرم گریزل
دراز کشیدن زیاد در صندلی اتومبیل، کالسکه ها و غیره
در سایر موارد تورتیکولی (کج گردنی) نوزاد می تواند از طریق انتقال ژن به ارث برده شود.

علائم و نشانه ها ی بیماری کج گردنی
کودکان مبتلا به تورتیکولی (کج گردنی) مانند بسیاری از نوزادان رفتار می کنند مگر زمانی که نوبت به چرخاندن گردن می شود. کودک با تورتیکولی ممکن است:

سر را به یک جهت کج کنند (این ممکن است در نوزادان بسیار کوچک دیده شود).
ترجیح می دهند به جای اینکه با چشم شما را دنبال کنند از بالای شانه به شما نگاه کنند.
در صورت تغذیه با شیر مادر، فقط یک پستان را ترجیح می دهد.
سخت تلاش میکنند تا به سمت شما بچرخند و زمانی که نتوانند سر خود را به طور کامل بچرخانند، ناامید می شوند.
بعضی از نوزادان با تورتیکولی (کج گردنی) به دلیل اینکه تمام مدت در یک جهت میخابند دچار سر تخت ( پلاژیوسفالی ) در یک یا هر دو طرف سر میشوند یا ممکن است باعث ایجاد توده کوچکی در گردن یا سر شود که مشابه گره در فشار عضله است. هر دوی این مشکلات با بهتر شدن بیماری تورتیکولی رفع می شود.

تشخیص
به طور کلی معاینه فیزیکی نوزاد ممکن است کجی گردن و فشار عضله و همچنین وجود یک جرم در بخش میانی عضله را نشان دهد. و همینطوراشعه ایکس.

درمان غیر جراحی
روشهای ساده ای برای کشش و رشد عضلات ضعیف در کودک مبتلا به تورتیکولی (کج گردنی) وجود دارد که متخصص اطفال و یا فیزیوتراپیست کودک به شما نشان می دهند. به عنوان مثال راه های مناسب برای نگهداری او در هنگام تغذیه و راه های ویژه ای برای قرار دادن او در گهواره برای تشویق به حرکت به سمت ضعیف تر توصیه می شود. اگر دستورالعمل به درستی انجام شود،بازیابی می تواند در دو ماه یا در موارد شدید 6 تا 12 ماه انجام شود.

کار درمانی

کاردرمانی برای درمان تورتیکولی (کج گردنی) مادرزادی شامل اندازه گیری مهارت های حرکتی کودک و ارزیابی حرکات گردن، دست و پا است. پزشک شما تمرینات خمیدگی و کششی مختلفی را برای کمک به تقویت عضلات گردن کودک آموزش خواهد داد.

تمرینات روی شکم
قرار دادن نوزاد روی شکم برای مدت کوتاهی در هنگام بیداری یک تمرین مهم است زیرا به تقویت عضلات گردن و شانه کمک می کند و کودک شما را برای خزیدن آماده می کند.
نوزاد را روی دامان به شکم بخوابانید. کودک را طوری قرار دهید که صورتش به سمت شما نباشد. سپس با کودک خود صحبت کنید یا او را بخوانید و تشویق کنید که به سمت شما برگردد. این تمرین را برای 10 تا 15 دقیقه تمرین کنید.
جراحی
در برخی موارد کار درمانی ممکن است به تنهایی برای درمان کامل تورتیکولی کافی نباشد. اگر نوزاد تا 18 ماهگی هنوز عضلات گردن ضعیف داشته باشد متخصص اطفال ممکن است شما را به یک جراح ارتوپد ارجاع دهد. همیشه قبل از انتخاب عمل جراحی تمام تلاش خود را برای بهبودی از طریق کار درمانی انجام دهید. جراحی می تواند به بهبود عضلات برای بهبود کامل کمک کند.

ارسال نظر

Warning: Undefined variable $req in /home/honarfa/domains/honarfa.ir/public_html/wp-content/themes/honarfa/comments-form.php on line 24
/>
Warning: Undefined variable $req in /home/honarfa/domains/honarfa.ir/public_html/wp-content/themes/honarfa/comments-form.php on line 31
/>